ZŠ Pardubice - Studánka - Most pro lidská práva

Most pro lidská práva

3. května 2009, 16:49 Ing. Petra Pšeničková

Čtvrtek 30.4. nebyl jen dnem pálení čarodějnic, ale také seznámením se s organizací Most pro lidská práva. Od roku 2003 se organizace věnuje cizinecké problematice, realizuje integrační jazykové kurzy a uskutečňuje řadu aktivit  zejména v oblasti podpory multikulturního prostředí. Tato organizace patří mezi ty vyjímečné, a proto děti ze 6.C se rozhodly ji pozvat k nám do školy. V rámci projektu "Dobrý den, sousede!" nám děti z Mongolska představily legendu o vzniku mongolské říše, která je příběhem soudržnosti a bratrství. Legenda "Alongoo" je obdobou české pověsti "Tři pruty Svatoplukovy". Představení děti nacvičily v rámci výuky českého jazyka a bylo také natočeno českou televizí do pořadu "Přelety vrabčáka Lojzy." Také děti ze 6.C si pečlivě připravily své představení v podobě pohádek a scének ze života. Celý projekt poukazuje na to, jak je mnohdy těžké začlenění občanů jiných národností do jiné země a snaží se změnit tuto situaci pomocí zprostředkovaného seznámení. Proto se snažme pomoci těmto občanům, ať je už jen pouhým nasloucháním a obdivem jejich kultury. Moc děkujeme dětem a pracovníkům z nadace Most pro lidská práva.

Ing. Petra Andrlová