Vážení a milí rodiče, prarodiče, přátelé školy, amatérští historici, zájemci o společenské vědy… I Vy tam úplně vzadu, ano přesně Vy, přece nebudete sedět v koutě! V roce 2025 si připomínáme výročí 80 let od konce druhé světové války, která se stala (dosud) nejstrašnějším konfliktem v lidských dějinách, a kromě tisíce a jedné hrůzy přinesla i zprůmyslnění smrti a po jejím konci byly vůbec poprvé v dějinách definovány zločiny proti lidskosti. Co ale vlastně ta lidskost je? Kde se v nás lidech bere zlo? Kam až jsme ochotni klesnout? Na pondělí 13. ledna jsme si jako jednu z mnoha akcí, kterými si tento rok připomínáme výročí konce války, přichystali dva speciální odpolední workshopy pro úplně pro každého z řad veřejnosti, kdo bude mít zájem a přijde. Vyrazte na cestu časem nejenom do nejtemnějších dob našich dějin, ale i si zavzpomínat na vlastní školní léta a na chvíli „vypnout“ od dospěláckých starostí všedního dne. A pokud historie není vaším šálkem kávy, nebojte se ji ochutnat a třeba zjistíte, že se Vám zalíbí. A nebo můžete využít druhého workshopu, který se zaměřuje na téma komunikace, lidského jednání a sociálních médií. Veškeré informace naleznete níže. Tak neváhejte a přijďte, budu se na Vás těšit.
Co Vás čeká, pokud vyrazíte na workshop „Hledání lidskosti“?
Zjistíte, co o druhé světové válce, holocaustu i Protektorátu Čechy a Morava vlastně víte, prohlédnete si autentické fotografie z unikátního tzv. osvětimského alba i varšavského ghetta, které bylo největší svého druhu na světě. Rozlišíte mezi fakty a propagandou, prohlédnete si kompilaci videí zachycující Hitlera a jeho stoupence. Ponoříte se do děsivé reality každodennosti varšavského ghetta skrze četbu dochovaných útržků deníků lidí, kteří v něm byli vězněni. Vyzkoušíte si i několik jednoduchých, ale vysoce efektivních metod sebereflexe jako learning log, reflexi jedním slovem či volné psaní. Budete diskutovat a aktivně tvořit obsah lekce. Dostanete tipy na vhodné knížky i filmy a dokonce dobrovolné domácí úkoly… :D Ne, teď vážně, nechte doma strach a obavy, nečeká Vás žádné zkoušení před tabulí, známkování ani sezení v první lavici. Přijďte rozjímat nad důležitými tématy, která ani po 80 lety nejsou mrtvá, ale naopak velmi aktuální, a zažít si školní realitu dnešních dní.
Co zvládne účastník workshopu „Hledání lidskosti“
- Analyzuje autentické audiovizuální materiály ze 30. a 40. let 20. století a diskutuje o nich
- Aplikuje metody formativního hodnocení pro sebereflexi: volné psaní, learning log, reflexe jedním slovem
- Provede rozbor deníkového textu
Workshop „Hledání lidskosti“ proběhne v pondělí 13. 1. 2025 na 3. pavilonu v 1. patře vpravo vedle schodiště od 17:00 do 17:50. Přijít může úplně kdokoliv, kdo má zájem a nebojí se aktivně pracovat.
Co Vás čeká, pokud vyrazíte na workshop „Proč nechtěl Petr Pan dospět?“
Diskuse o smyslu komunikace, rozlišování mezi efektivními a neefektivními technikami, zamyšlení nad našimi způsoby chování vůči druhým, aplikace já-výroku či tajemství o tom, jak do sebelepších úmyslů dokáží hodit vidle naše nezvládnuté emoce… A pár nápadů, jak se je naučit držet trochu na uzdě:) Uvědomíte si, jakými disponujete asertivními právy a naučíte se říkat „NE“. Podíváte se na humorné video z kampaně #DeviceFreeDinner a ve druhé části pořešíme sociální média, závislost na nich a jak to všechno souvisí s nejcitovanějším psychologem 20. století Abrahemem Maslowem. V závěrečné části pak nastolíme téma dle vlastního zájmu: motivace, návyky, role prostředí a stresu (nejen) na učení, sociálně patologické jevy… A možná si na konci odpovíme i na otázku, proč vlastně Petr Pan nechtěl vyrůst a stát se dospělým? A jestli kus toho kouzelného chlapce neobjevíme pod slupkou dospělosti i v nás…
Co zvládne účastník workshopu „Proč nechtěl Petr Pan dospět?“
- Rozliší mezi efektivními a neefektivními způsoby komunikace a chování
- Používá já-výrok a asertivní techniky při jednání s druhými lidmi
- Analyzuje klady a zápory sociálních médií a objasní jejich rizika a negativita ve spojení s poznatky moderní psychologie
Workshop „Proč nechtěl Petr Pan dospět?“ proběhne v pondělí 13. 1. 2025 na 3. pavilonu v 1. patře vpravo vedle schodiště od 16:00 do 16:50. Přijít může úplně kdokoliv, kdo má zájem a nebojí se aktivně pracovat.
Můžete přijít na jeden či oba workshopy současně. Pojďte si z(ne)příjemnit čekání na rodičovské schůzky. Jen se mi, prosím, předem nahlaste buď přes e-mail tomaszareckyzs-studankacz nebo zprávou přes Bakaláře. Předem moc děkuji. (Nicméně pokud byste tak z nějakého důvodu neučinili, nevadí, stejně přijďte, materiálů bude připraveno dost.) Budu se na Vás těšit!