ZŠ Pardubice - Studánka - Projekt v 9.ročníku

Projekt v 9.ročníku

20. listopadu 2009, 11:51 Mgr. Zuzana Volkovová

17.listopadu jsme si připomněli 20.výročí Sametové revoluce. Tuto významnou historickou událost jsme zadali jako téma projektu v 9.třídách. Žáci měli ve svých prezentacích objasnit události, které předcházely této revoluci. Začali samozřejmě už rokem 1939, pokračovali přes události roku 1968, až ke zlomovému roku 1989. Ve svých prezentacích nezapomněli na jména Jan Opletal a Jan Palach. Popsali průběh demonstrace ze 17.listopadu 1989. Na besedu jsme pozvali pana Chrtka (žil v té době v Praze) a pana učitele Theera (zavzpomínal, jak prožil listopad). Součástí našeho projektu byl i filmový dokument ,,Tenkrát´´. Žáci zhlédli autentické záběry z demonstrace a zásah policie, připravili anketu pro rodiče. Ti odpovídali na připravené otázky, týkající se této události: Výsledky ankety byly zpracovány do článku, který vyjde v listopadové Katalpě. Zkrácenou verzi povídání o událostech 17.listopadu připravili žáci pro své mladší spolužáky ze 4.tříd. Celý projekt o Sametové revoluci jsme zakončili 18.11. naší exkurzí do Prahy. Prošli jsme trasu demonstrace z  Albertova až na Národní třídu, zde jsme zapálili svíčky u pamětní desky, na místě, kde byli studenti napadeni a brutálně zmláceni tehdejší státní policií. Chtěla bych poděkovat všem dětem, které se pečlivě připravily na projekt. Samozřejmě i vyučujícím, kteří spolupracovali na projektu, p. uč. Kárské a p. uč. Beranové.

Mgr. Zuzana Volkovová