Boj se zlem nikdy nekončí a neměli bychom zapomínat na ty, kteří obětovali své životy a svou budoucnost za tu naši… Blíží se výročí 80 let konce druhé světové války, což před nás klade velké výzvy, jak si tyto pohnuté a zásadní události vhodně připomenout a uvědomit.
S 9.C jsme jako jednu z prvních akcí prožili moderní výstavu Post Bellum – Paměti národa v Machoňově pasáži. Když vyrazíte do suterénu, kde je umístěna jedna část této výstavy, nečekají na Vás klasické exponáty, skleněné vitríny, informační tabule. Ne. Jen cihly a přítmí, chlad minulosti a lidského zla, ale také moderní technologie, tablety, kódy a za nimi příběhy dvou hrdinů, dvou lidí, kteří byli na jedné straně obyčejní jako každý druhý z nás a na druhé straně zcela výjimeční. Bojovali proti tyranii, bojovali za svobodu, bojovali za své blízké i úplně neznámé, za své současníky i za nás. To je expozice Tichých hrdinství.
V druhé části žáci vystoupali vzhůru za světlem do patra, ale žádné světlé body dějin je nečekaly. Prožili tak workshop pojednávající o problematice Židů a války přímo na Pardubicku. Pod výborným a zkušeným vedením lektorky odkryli mnohé z toho, co se v běžně v učebnicích nepíše a o čem většina Pardubáků ani netuší, když kráčí naším městem, jehož historie je s krvavými lety 1939-1945 nerozlučně spjata.
Byla výstava a workshop tak silným zážitkem, nebo je 9.C tak vnímavá a přemýšlivá třída? Pravděpodobně obojí… Žáci 9.C se svých rolí zhostili na výbornou jak projevenými znalostmi, tak důstojným chováním. A jen doufám, že jim některá hesla, která nás expozicí provázela, jako „Věrni pravdě“, „Držet slovo“, a příběhy, kterých jsme se stali tichými svědky, zanechala alespoň malý, avšak trvalý otisk v srdci. Protože to je na nich, jaký svět vytvoří pro sebe i budoucí generace. Vždy máme na výběr…