ZŠ Pardubice - Studánka - Jak se dělá kniha

Jak se dělá kniha

13. června 2009, 10:02 Mgr. Monika Březinová

Ve čtvrté třídě jsme začali vymýšlet příběhy nebo pohádky z lesa. Každý žák napsal vyprávění o lese, lesních skřítcích a jiných bytostech. Trvalo to déle, ale každý z nás vymyslel moc hezký příběh. Všechny byly napsány na počítači. „No řekněte, chtěli byste tištěnou knihu s rukopisem? Já tedy ne. Asi bych to po dospělém člověku nepřečetla. To by si ani děti nemohly koupit knížku a to by bylo „na levačku“. Ale teď k vyrábění. Jak jsem psala, že každý vymyslel příběh, museli jsme je vytisknout. Vlastně to dobrovolně udělala naše paní ředitelka. My s paní učitelkou jsme si je pak uspořádali tak, aby všechny stránky šly za sebou. Seřazené dvojlisty jsme samozřejmě museli sešít. To se rozumí samo sebou J. Vzali jsme si jehlu a nit. Všichni jsme měli po ruce nařezané pravítko. Na pravítku byly čárky po třech centimetrech. Lehce jsme je naznačili na složky dvojlistů. Do vyznačených teček jsme zapíchli jehlu a protáhli nit. Každému to šlo různě. Některým musela pomoci paní učitelka, jiní byli natolik zruční, že vše udělali samy.

Sabina Doležalová, žákyně 5. A

Paní učitelka nám přinesla karton na desky knihy. Na karton jsme přilepili proužek látkového papíru a dokončili jsme hřbet knihy. Na okraje jsme přilepili další stejné proužky. Museli jsme být moc opatrní, abychom nic neušpinili. Pak jsme přilepili ozdobný papír a desky byly hotovy. Nejtěžší bylo přilepit sešitou knihu k deskám. Všechno jsme zvládli.

Knížka je hotová.

Kristýna Harvánková, žákyně 5.A

Chtěli bychom poděkovat Knihařství Hrubá Vojtíšková za odbornou pomoc.

kolektiv 5.A