Krásné jarní počasí posledních dnů nás vylákalo ze školy ven a my jsme se vydali po stopách našich předků, a to do Kutné Hory. Chtěli jsme si na vlastní oči ověřit to, o čem jsme se učili.
Dozvěděli jsme se, že název města souvisel s těžbou ( kutáním ) stříbra a stříbrných rud. Navštívili jsme Vlašský dvůr, který byl zbudován jako mincovna, v níž se razila jednotná mince – Pražský groš. Toto místo se také stalo sídlem krále Václava IV. Roku 1409 zde podepsal Dekret kutnohorský o novém rozdělení pravomocí na univerzitě v Praze, a to ve prospěch Čechů.
Bohatství kutnohorských dolů – zejména šachty Osel – se stalo základem královské moci v Čechách a hlavním zdrojem prostředků na velkolepé stavby Lucemburků po celé 14. století. Roku 1419 město začalo pronásledovat kališníky a na 2000 zajatých husitů bylo svrženo do opuštěných šachet. Na dole Osel jsme se názorně seznámili s tím, jak těžká byla práce horníků ve středověku. Dostali jsme slušivé bílé oblečky, ochranné přilby, lampy a hurá na šachtu. Prohlídka proběhla podle plánu, nikdo se v podzemí neztratil.Zřejmě nás ochraňovala sv. Barbora, patronka havířů.
Chrám sv. Barbory je dominantou města. Jeho výstavba souvisela s prosperitou stříbrných dolů. Unikátní je důvod výstavby. Chrám nevznikl na popud církve ( jak tomu bývalo ), ale od počátku byl zamýšlen jako reprezentativní stavba iniciovaná bohatými kutnohorskými měšťany. Je to skvost gotické architektury.
Dalším místem, které jsme navštívili, je kostnice v Sedlci. Sloužila k ukládání lidských kosterních pozůstatků. Uprostřed kaple je visutý lustr sestavený ze všech druhů kostí lidského těla.
Po celý den nám počasí přálo, sluníčko pěkně hřálo a provázelo nás po celou dobu exkurze po krásách Kutné Hory, která je po právu zařazena do seznamu Unesco.